Mikor megérkezik legújabb családtagunk fontos, hogy már az elsÅ‘ pillanattól fogva következetesek legyünk vele minden téren, így az etetésre is érdemes külön figyelmet szentelni.
Leggyakoribb kérdés, hogy mit egyen a kutyánk? Ma már rengeteg lehetÅ‘ség közül választhatnak a gazdik, ez lehet táp, konzerv, nyers hús és zöldségek vagy vegyes-házi koszt.
Minden kutyatartónak magának kell eldöntenie mit engedhet meg és mire van egyáltalán lehetÅ‘sége. Fontos, hogy tartsuk szem elÅ‘tt, hogy a kutya húsevÅ‘ állat ezért állati eredetű fehérjékre van szüksége, amire tekintettel kell lennünk az élelmezése során.
Amennyiben a száraztáp etetése mellett döntünk, alaposan vegyük szemügyre a tápos zsák oldalán szereplÅ‘ összetevÅ‘ket.
Az elsÅ‘ helyen mindig valamilyen húsnak kell szerepelni.
Új kiskutyánknak, ha lelkiismeretes tenyésztÅ‘tÅ‘l vásároltuk, akkor biztosan kapunk pár napra elegendÅ‘ tápot.
Amennyiben nem ezzel kívánjuk a késÅ‘bbiekben etetni, akkor eleinte keverve adjuk az új táppal míg a régi el nem fogy és akkor átállhatunk teljesen az általunk választottra.
Ha kutyánk menhelyrÅ‘l érkezik, szinte biztos, hogy jobb minÅ‘ségű eledelt biztosítunk neki mint elÅ‘tte evett, ezért csak a mennyiségeket kell pontosan belÅ‘ni.
Kutyánkat 4-5 hónapos korában naponta háromszor, négyszer etessük, figyelembe véve felnÅ‘ttkori méretét. Majd fél éves kortól áttérhetünk a napi kétszeri étkezésre. A nagy testű, nagyobb mennyiséget elfogyasztó kutyáknál felnÅ‘tt korban is érdemes megtartani a kétszeri etetést, a jobb felszívódás és az esetleges gyomorcsavarodás kockázatának csökkentésének érdekében.
Már az elsÅ‘ etetésnél próbáljuk megkövetelni kutyánktól hogy egy pillanatra üljön le és várja meg míg engedélyt adunk az evésre.
A tállal a kezünkben álljunk meg kutyánk elÅ‘tt, majd várjuk meg míg leül és ekkor próbáljuk meg letenni a tálat. Azonban ha kedvencünk felpattan és megpróbál beleenni azonnal egyenesedjünk vissza és várjuk meg míg újra leül.
Eleinte kicsit nehezebb lesz, de kitartó gyakorlással hamar rájön kiskutyánk, hogy csak a türelmes várakozás vezet az élelem megszerzéséhez.
Fontos, hogy a tápokon szereplÅ‘ mennyiség csupán iránymutató, hiszen minden kutya más és más. Mindig figyeljük kedvencünk hangulatát, testalkatát, szÅ‘rzetét és székletét, ebbÅ‘l megállapíthatjuk, hogy minden rendben van-e kutyánkkal.
Molnár Kornélia
Habilitációs kutyakiképzÅ‘