A mini cikksorozat elsÅ‘ felében inkább elméleti módon közelítettük meg a kutyus szocializációjának a kérdését, és adtunk néhány tanácsot, most a gyakorlati résszel foglalkoznánk többet. Ezeket a módokat gyűjtöttük össze arra, hogy minél jobban segítsd a szocializációját:
- Találkozzatok sokféle típusú új emberrel, beleértve ebbe a gyerekeket, akár a tömeget, kalapot viselÅ‘ személyeket, stb. Nyilván akkor a legegyszerűbb a helyzet, ha egyébként is forgalmasabb parkokban szoktatok sétálni. Ha minél többféle különbözÅ‘ emberen szokja meg a kutyus a közelségüket, akkor fürödni fog abban, ha mentek valahova, és mindenki látványosan odavan érte. ;)
- Más állatok, például macskák, lovak, madarak társasága. Jó-jó, nem muszáj azonnal össze is költöztetned a macskával, bár ki tudja, hogy mennyire jó barátok lesznek. Nem csak emberek esetében fontos számára a látókör szélesítés.
- Szoktasd hozzá, hogy idÅ‘nként kocsival mentek valahova. Ez akkor nagyon fontos, ha egyébként is tudod elÅ‘re, hogy sokat utaztok együtt, magaddal viszed mindenhova, ahova csak teheted. A legfontosabb ilyen esetben a biztonság, ne feledkezz meg a rögzítésérÅ‘l, és mindig tarts bent neki játékot, így fogja tudni Å‘ is élvezni az utat.
- Fürdetés, ápolás. Mondanunk sem kell, hogy mennyire fontos lesz ez a közös életetekben, ezért érdemes minél korábban elkezdeni a szoktatást. Ha eredendÅ‘en jobban szereti a vizet, nyert ügyed van. J
- Szoktasd hozzá, hogy néhány órára egyedül tudjon maradni. Például mikor dolgozol, vagy olyan helyre mész, ahová nem tudod magaddal vinni. Ennek késÅ‘bb praktikai haszna lesz, ha nem szedi szét a lakást, míg a munkahelyeden vagy. J