Ebben a blogban egy komolyabb témát szeretnénk érinteni, így a karácsonyi vásárlásdömping elÅ‘tt. Ma már szerencsére minden lehetÅ‘ség adott arra, hogy állatkísérlet-mentes termékeket vásároljunk a háztartásunkba, vagy ajándékba, és növekszik is a tudatosság ezen a téren.
Egyre több az olyan nagy cég, aki már nem engedi meg magának, hogy állatokon teszteljen, illetve új márkák már kifejezetten a cruelty free kínálatukkal szeretnének köztudatba robbanni. Nyilván szeretnél meggyÅ‘zÅ‘dni róla, hogy valóban állatkísérlet-mentes a termék, amit vásárolsz, most tanácsot adunk hozzá, mire érdemes odafigyelned.
MegdöbbentÅ‘ az egész állatkísérletezés mögötti ideológia, hiszen valójában teljesen szükségtelen a dolog. Arra használják fel cégek, hogy ha egy elégedetlen fogyasztó bepereli Å‘ket, akkor az állatkísérletrÅ‘l készült igazolást felmutathatják azzal, hogy az állatokon való tesztelés alapján kiderült, biztonságos a termék. Természetesen számos más megoldás elérhetÅ‘ arra, hogy bármilyen élÅ‘lény szenvedése nélkül állapítsák meg egy termék megbízhatóságát, ezért nagyon sok ország ma már tiltja az állatokon való tesztelést. Kínában azonban ez még mindig kötelezÅ‘, és sok nagy cég éppen emiatt már ki is vonult az ottani piacról. Vannak azonban olyan vállalatok, akik ugyan maguk nem végeznek tesztelést, Kínában lévÅ‘ laboratóriumokat mégis megbíznak ezzel. Hogy néz ez ki a kommunikációjukban? Ilyenkor azt hirdetik, Å‘k nem végeznek állatokon való tesztelést, csak akkor, ha a jog megköveteli azt. Természetesen a valóságban ez azt jelenti, hogy adott termék nem állatkísérlet-mentes.
Nézzük, hogy mit kell keresnünk:
- cruelty free/vegán: ez a jelzés azt jelenti, hogy nem tesztelték állatokon a terméket, illetve mentes mindenféle állati eredetű összetevÅ‘tÅ‘l.
- vegán, de nem cruelty free: ezek a termékek ugyan szintén nem tartalmaznak állati eredetű összetevÅ‘ket, viszont egyes alkotóelemeit állatokon tesztelték.
- cruelty free, de nem vegán: ebben az esetben sem az összetevÅ‘ket, sem a kész terméket nem tesztelték állatokon, viszont tartalmaz valamilyen állati eredetű összetevÅ‘t (például méhviaszt).
A mi felelÅ‘sségünk is az, hogy megállítsuk ezt a folyamatot, és erre adott minden lehetÅ‘ségünk, hiszen ha nem vásároljuk azokat a termékeket, amiket állatkísérlet útján teszteltek, akkor a cégeknek muszáj lesz alkalmazkodniuk ahhoz, hogy nem eladhatóak ilyen formában a piacon.