Mikor legújabb családtagunk megérkezik, nagyon fontos, hogy már az elsÅ‘ pillanattól fogva következetesek legyünk és fordítsunk nagy hangsúlyt a kiskutya nevelésére is, a rengeteg szeretgetés mellett.
Hazaérkezése elsÅ‘ pillanatától számítva tanul és sajátítja el a velünk való együttélés szabályait, ezért fontos, hogy mi magunk is tudjuk, hogy mit várunk el a kutyánktól.
Az elsÅ‘ pár hétben beilleszkedik a családba, megtanulja a nevét, hogy hol a helye, mit lehet és mit nem lehet csinálni. Elkezdi felfedezni a világot és felveszi életritmusunkat. Életünk szerves része, hogy dolgozni járunk, tehát kutyánknak egyedül is kell majd lennie.
Ehhez érdemes kedvencünket fokozatosan szoktatni, így megtanulja, hogy mindig visszajövünk. Mikor elÅ‘ször egyedül hagyjuk, lehetÅ‘leg legyen nyugalmi állapotban és csak egy-két percre hagyjuk magára, majd menjünk vissza és vegye kezdetét a hazaérkezés rítusának kialakítása, hiszen nem jó, ha már az elsÅ‘ napokban megtanulja, hogy érdemes a gazdira ugrálni. Valószínűleg kitörÅ‘ örömmel fogad majd minket minden hazaérkezésünknél, de ne csábuljunk el, álljunk meg, vagy haladjunk célunk felé a lakásban és rászólás, ellökés nélkül várjuk meg, míg kutyusunk megáll a négy lábán, majd várja, hogy történjen valami.
Ez a valami pedig a mi örömünk lesz, tehát hajoljunk le és szeretgessük meg kedvencünket az általunk elvárt kereteken belül. Ha ismét hevessé válna, csak álljunk fel és folytassuk dolgunkat, majd ha lenyugodott és lefeküdt hívjuk oda magunkhoz.
Így kutyánk hamar megérti, hogy nem érdemes felugrálni és műsorozni, hiszen nem nyeri el vele figyelmünket, míg ha szépen rendesen megvárja, hogy belépjünk az ajtón és letegyük a nálunk lévÅ‘ dolgokat vagy átöltözzünk, akkor közös játék és dögönyözés veszi kezdetét.
Molnár Kornélia
Habilitációs kutyakiképzÅ‘