Bármikor elÅ‘fordulhat, hogy nincs idÅ‘nk sétálni labdázni kedvencünkkel a szabadban, vagy az idÅ‘járás miatt csak egy rövid egészségügyi sétára futja.
Ilyenkor érdemes szem elÅ‘tt tartani, hogy kutyánknak ez szokatlanul kevés lehet.
Ezekben az esetekben praktikus valamilyen, a lakásban is játszható, kutyánk elméjét lefárasztó feladatot kitalálnunk, hogy felesleges energiáit hasznosan vezessük le.
A keresÅ‘s játékok remekül lefárasztják a kutyusokat és nincs másra szükségünk csak kutyánk kedvenc jutalomfalatjára vagy játékára. Már kezdÅ‘dhet is a keresés.
ElÅ‘ször mutassuk meg kutyánknak az elrejteni kívánt dolgot, kicsit incselkedjünk vele, hogy felkeltsük az érdeklÅ‘dését. Majd lehetÅ‘leg úgy, hogy ne lássa, egy másik helyiségbe dugjuk el a kiválasztott falatot, vagy tárgyat.
Eleinte könnyen megtalálható és elérhetÅ‘ helyre rejtsünk, hogy hamar sikerélményhez jusson kutyusunk és lelkesen keressen legközelebb is. Fokozatosan nehezítsük a rejtekhelyeket, vegyük figyelembe kutyánk képességeit és életkorát. Mikor beengedjük a helyiségbe, egyszer biztassuk lelkesen, hogy „Keresd!” , majd utána próbáljunk minél kevesebb segítséget adni számára a megtalálásban. A lényeg, hogy ne csak a szemét, hanem az orrát is elkezdje használni, így a szimatolással megfelelÅ‘en le tudja magát fárasztani.
Fontos, hogy mindig úgy fejezzük be a játékot, hogy kedvencünknek még legyen kedve egy újabb elrejtéshez, hiszen ha addig játszunk, hogy már elveszíti a lelkesedését, akkor legközelebb lehet, hogy már az elején sem lesz olyan aktív és érdekes számára a feladat.
Mindig a csúcson hagyjuk abba, a legjobb és legügyesebb megtalálással!
Molnár Kornélia
Habilitációs kutyakiképzÅ‘